Przejdź do treści
Banner projekt
skalnik
Mszalniczanie
Mystkowianie
orkistra1
Przejdź do stopki

Historia i działalność

Treść

Gminny Ośrodek Kultury w Kamionce Wielkiej powstał 1 czerwca 1978 roku i od samego początku zajmuje się działaniami inspirującymi rozwój życia kulturalnego, popularyzacją amatorskiej twórczości oraz realizuje działania w zakresie szeroko rozumianego upowszechniania kultury. GOK ma swoją siedzibę w Kamionce Wielkiej oraz 3 filie (świetlice wiejskie) w Boguszy, Mszalnicy i Mystkowie.  W swojej rocznej pracy znajduje się 30 stałych imprez cyklicznych. Przy GOK jest skupionych 10 zespołów amatorskich (sześć zespołów regionalnych, zespół śpiewaczy, dwie orkiestry dęte oraz grupa teatralna). Posiadamy  wiele materiałów archiwalnych w postaci fotograficznej i filmowej. Od 2000 roku wydajemy kwartalnik społeczno-kulturalny „Gminne Wieści”, zamieszczany także na stronie internetowej Gminnego Ośrodka Kultury.

Imprezy kulturalne
W planie pracy GOK znajduje się wiele form i sposobów oddziaływania na społeczeństwo (zwłaszcza młode pokolenie) poprzez kulturę i sztukę W kalendarzu imprez kulturalnych znajduje się wiele stałych pozycji organizowanych od wielu lat , m.in.:

  • Gminny Przegląd Grup Kolędniczych

  • Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych "Sądeckie Kolędowanie"

  • Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Kamionka Wielka

  • Przegląd Tradycyjnego Śpiewu Lachów Sądeckich im. Władysławy Janus "Ciotcyne Śpiywonie"

  • Koncert ku czci pamięci Jana Pawła II

  • Lato w Dolinie Kamionki

  • Festiwal Chleba

  • Gminny Przegląd "Lachoskie Godonie"

  • Koncert z okazji Dnia Niepodległości

  • Gminny Konkurs Piosenki Świątecznej "Pierwsza Gwiazdka"

  • Gminny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych

Oprócz stałych imprez cyklicznych Gminny Ośrodek Kultury w Kamionce Wielkiej na swoich świetlicach organizuje różnego rodzaju warsztaty i zajęcia o różnorodnej tematyce (warsztaty plastyczne,  informatyczne, kulinarne i wiele innych). Ponad to organizowane są wystawy fotograficzne i dorobku twórców ludowych.

Amatorskie zespoły artystyczne
Już sama ilość działających zespołów w gminie, raczej małej, bo liczącej nieco ponad 10 tysięcy mieszkańców świadczy o tym, że Gmina Kamionka Wielka jest ewenementem w skali województwa, a może nawet kraju.
Nasze zespoły ludowe kultywują bardzo mocno tradycje regionalne z regionu etnograficznego lachowskiego i lachowsko - pogórzańskiego, pielęgnując śpiew, taniec ludowy i wiele wspaniałych obrzędów przekazanych przez tutejszych dziadów i ojców. W ostatnim czasie prezentowana jest również przez jeden z zespołów regionalnych kultura i tradycja Rusnaków (Łemków), którzy przez kilkaset lat zamieszkiwali znaczny obszar gminy (Boguszę i Królową Ruską później nazwaną Górną).
Oryginalne stroje ludowe (w całości robione ręcznie) zachwycają zarówno kolorystyką jak i starannością wykonania.
Istnieją i działają tu następujące zespoły regionalne: "Mystkowianie", "Mszalniczanie", "Skalnik", "Mali Mszalniczanie",  "Mali Mystkowianie",  "Mały Skalnik",  "Skalnik".oraz Zespół Śpiewaczy "Kamionczanki".
Nasze zespoły regionalne sukcesywnie biorą udział w wielu konkursach i festiwalach o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim jak też międzynarodowym.
W Mystkowie istnieje powstała w 1910 roku Orkiestra Dęta, w której swoje muzyczne talenty szlifuje najbardziej uzdolniona muzycznie młodzież a nawet dzieci szkolne. Orkiestra jest wielokrotnym laureatem Małopolskiego Przeglądu Orkiestr Dętych "Echo Trombity".

Od 2024 roku pod patronatem GOK-u działa również Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta w Kamionce Wielkiej, która także szczyci się wieloletnią tradycją (została założona w 1961 roku). Od kilku lat nastąpił intensywny rozwój muzyczny tegoż zespołu.
Na terenie gminy działa wielu twórców ludowych w zakresie rzeźby (w drewnie i kamieniu), malarstwa i hafciarstwa.
Szczegółowe informacje o zespołach i twórcach ludowych dostępne są w zakładkach: Zespoły oraz Twórcy ludowi.
Troska o ginące niestety kapele ludowe, była podstawą do powstania w gminie Kamionka Wielka Szkółek Muzykowania Ludowego, kształcącej przyszłych muzyków kapel ludowych dla istniejących zespołów, finansowanych przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu.

Promocja gminy
O najważniejszych wydarzeniach gminy, zamierzeniach i działaniach władz gminnych, a także o sukcesach i problemach ludzi tu żyjących, można przeczytać w wydawanym przez Gminny Ośrodek Kultury Kwartalniku Społeczno-Kulturalnym "Gminne Wieści" (internetowa wersja gazety dostępna pod hasłem "Gminne Wieści"). Gazeta ta ma oddzielne rubryki poświęcone także szkołom i parafiom naszej gminy. Oczywiście działalność GOK-u jest na bieżąco ukazywana na stronie internetowej (www.gokkamionka.iaw.pl) jak i w mediach społecznościowych (facebook - Gminny Ośrodek Kultury w Kamionce Wielkiej).
Dobrą okazja do promocji gminy jest coroczna impreza (ponad czterdziestoletnia)  "Lato w dolinie Kamionki", gdzie prezentowany jest dorobek artystyczny gminy. W imprezie tej uczestniczą nie tylko mieszkańcy naszej gminy, ale też okolicznych miejscowości i Nowego Sącza, a także sporo przyjeżdżających w te strony turystów.
Sporo informacji o gminie z bogato ilustrowanymi kolorowymi zdjęciami znajduje się w folderach wydanych przez Gminę Kamionka Wielka ( w tym także foldery o zespołach regionalnych).

Dyrektorzy GOK w Kamionce Wielkiej:

  • Kazimierz Ogorzałek (1978-2021)

  • Grażyna Michalik (p.o. 2021-2022)

  • Magdalena Dąbrowska (2022-   )

 

161548