Aktualności

Treść

Zespół Regionalny „Mszalniczanie”  świętował swoje 30 lecie istnienia. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym w Mystkowie, sprawowaną przez ks. Iwana Cabaja z udziałem całego zespołu w regionalnych strojach.

Następna część jubileuszu odbyła się w sali widowiskowej Świetlicy Wiejskiej w Mszalnicy.  Przybyłych gości powitali Czesław Majewski kierownik zespołu i Stanisław Kunicki choreograf i kierownik artystyczny. Przedstawili oni też wspólnie krótką historię zespołu, i był to dobry wstęp do koncertu jubileuszowego. Zespół przedstawił program, będący wiązanką najciekawszych tańców lachowskich, oryginalnych przyśpiewek; przeplatając popisy młodych tancerzy tańcami starostów.

Po koncercie z gratulacjami i życzeniami pośpieszyli przybyli goście. Złotym Krzyżem Zasługi po raz drugi został odznaczony Stanisław Kunicki; jeden z założycieli zespołu, przez długie lata kierownik grupy, a ostatnio kierownik artystyczny. To odznaczenie jak też Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i Dyplomy Ministra KiDN wręczył Wójt Gminy Kamionka Wielka Kazimierz Siedlarz. Nagrodę Starosty Nowosądeckiego i „Złote jabłka sądeckie” wręczył dr Ryszard Poradowski, Członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.
Swoją nagrodę wręczył zespołowi także Wójt Gminy Kamionka Wielka, natomiast Przewodniczący Rady Gminy Kamionka Wielka Zenon Kruczek i jego zastępca Piotr Witek udekorowali Stanisława Kunickiego odznaką „Zasłużony dla Gminy Kamionka Wielka”.
Nagrodę Dyrektora MCK Sokół w Nowym Sączu wręczyły: Zofia Skwarło, Jadwiga Adamczyk i Anna Turewicz. Nagrody i „Złote Serca Lachowskie” wręczył Jan Smoleń Prezes Stowarzyszenia Lachów Sądeckich. Kosz kwiatów i nagrody ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Kamionce Wielkiej wręczyli Anna Maśko i Kazimierz Ogorzałek. Z gratulacjami i życzeniami dla zespołu – jubilata pośpieszyli też przedstawiciele zespołów: Kowalnia, Nawojowiacy, Skalnik, Kamionczanki, Mały Skalnik, Mali Mszalniczanie.

Jubileusz zakończyła zabawa z udziałem członków zespołu (obecnych i byłych), władz, sponsorów i sympatyków zespołu.

Odznaczenia i nagrody wręczone podczas obchodów jubileuszu

 1. ZŁOTY KRZYŻ ZASŁUGI  po raz drugi dla Stanisława Kunickiego
2. Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla zespołu
3. Odznaczenie ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ  dla: Zofii Górki Krzysztofa Górki
4. Dyplom MKiDN dla: Ewy i Stanisława Kruczek oraz  Czesława Majewskiego
5. Odznaczenie „Złote jabłko sądeckie” dla:  Ireny Kunickiej, Stanisława Kunickiego, Czesława Majewskiego i Danuty Marszałek
6. Nagroda Starosty Nowosądeckiego dla zespołu
7. Nagroda Dyrektora MCK Sokół w Nowym Sączu Antoniego Malczaka dla zespołu
8. „Złote Serca Lachowskie” dla: Ewy i Stanisława Kruczek, Kazimierza Ogorzałka, Marii i Władysława Główczyk.
Ponadto nagrody rzeczowe od stowarzyszenia dla Stanisława Kunickiego oraz Agnieszki i Zygmunta Piecuch
9. Odznaczenie „Zasłużony dla Gminy Kamionka Wielka” dla Stanisława Kunickiego
10. Nagroda Wójta Gminy Kamionka Wielka dla zespołu
11. Kosz kwiatów i Nagroda Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej dla zespołu
12. Nagroda Dyrektora GOK dla:  Anny i Bogdana Jelito oraz Moniki Popieli

Warto wiedzieć

Zespół „Mszalniczanie” w swojej kolekcji posiada: Złotą i Srebrną Ciupagę MFZG w Zakopanem, Złote, Srebrne i Brązowe Serce Żywieckie (Festiwal Górali Polskich),I nagrodę z Ogólnopolskiego Przeglądu Dorobku Kulturalnego Wsi w Przytocznej, „Złotą Maskę” z Przepatrzowin Teatrów Regionalnych w Czarnym Dunajcu i wiele innych.

Dzięki Starostwu Powiatowemu w Nowym Sączu „Mszalniczanie” nagrali 2 płyty w ramach „Fonoteki sadeckiej”. O zespole i Stanisławie Kunickim został nagrany film dokumentalny przez TVP pt. Korzenie i ręce” w reż. Cezarego Wójcika

W 30 letniej historii zespół dał ponad 500 koncertów, występował na wielu festiwalach krajowych jak tez zagranicznych ( ośmiokrotnie w Danii, trzykrotnie na Węgrzech, dwukrotnie na Słowacji oraz  Niemczech).

 

Kogo

Foto: Marta Król