Aktualności

Treść

W dzień świętej Cecylii 35 lecie swego istnienia obchodził Zespół Śpiewaczy Kamionczanki . Uroczystość rozpoczęła się uroczystą mszą świętą sprawowaną przez księdza prałata seniora Stanisława Trytka oraz wikariusza ks. Piotra Felę .W wygłoszonej homilii ks. Prałat nawiązał do początków swojej działalności duszpasterskiej w Kamionce oraz powstania zespołu przy Szkole Podstawowej nr 2 w Kamionce Wielkiej. Wskazał na znaczenie kultywowanej przez Kmaionczanki  kultury ludowej, głownie pieśni śpiewanych przez mamy i babcie członkiń zespołu. Wzruszające były te fragmenty homilii, które nawiązywały do dawnych czasów Kamionki i biedy, jaka powszechnie tu panowała.

Po skończonym jubileuszowym koncercie z gratulacjami i życzeniami pospieszyli: Wójt Gminy Kamionka Wielka Kazimierz Siedlarz i Przewodniczący Rady Gminy Zenon Kruczek – przekazując list gratulacyjny wraz z Nagrodą Wójta Gminy. Nagrodę Starosty Nowosądeckiego wraz z gratulacjami przekazał  Członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego dr Ryszard Poradowski. Życzenia od Dyrektora MCK Sokół w Nowym Sączu przekazała Jadwiga Adamczyk. List gratulacyjny wraz z nagrodą wręczył zespołowi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej Kazimierz Ogorzałek. Dalsze życzenia składali: Przewodnicząca Komisji Oświaty i Kultury Rady Gminy Bogumiła Kmak, sołtys wsi Bartłomiej Kłębczyk oraz przedstawiciele zespołów: Skalnik, Mały Skalnik, Mszalniczanie i Mali Mystkowianie i Klubu Seniora. Uroczystość uświetnił występem Klub Seniora.

Warto przypomnieć, że Zespół Śpiewaczy Kamioncznki powstał w 1978 roku (w tym samym co Gminny Ośrodek Kultury). Założony został przez p. Bogumiłę Kłębczyk, ówczesną dyrektorkę Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamionce Wielkiej. Później kierowanie zespołem przejęła p. Maria Ruśniak, następna dyrektor tamtejszej szkoły i funkcję tę sprawuje do dziś. Spośród wielu artystycznych sukcesów Kamionczanek na uwagę zasługują: pierwsze i drugie miejsca na Konkursie „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej, czołowe miejsca w Konkursie  Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych „Druzbacka” w Podegrodziu i wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą”.
Kamionczanki brały udział w nagraniu telewizyjnym we Wrocławiu do programu „Folkowe nuty”  i w nagraniu płyty „Życzymy, życzymy”, dedykowanej papieżowi Janowi Pawłowi II. Nagrały także swoją płytę CD w ramach Fonoteki Sądeckiej.

Te i inne osiągniecia zespołu wspominano w gronie członków zespołu i zaproszonych gości do późnych godzin wieczorowych.