Aktualności

Treść

 Organizatorzy konkursu postawili sobie za główne cele kultywowanie i popularyzację wartościowych tradycji regionalnych, a w szczególności propagowanie tradycji i folkloru związanego ze Świętami Wielkanocnymi, pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej; promocję dorobku kulturowego wsi oraz integrację środowisk wiejskich gmin obszaru LGD „KORONA SĄDECKA”.

Łącznie do przeglądu zgłoszonych zostało 29 palm, wyłonionych podczas konkursów poszczególnych gmin naszego obszaru (Chełmiec, Grybów, Kamionka Wielka) przez ośrodki kultury. Komisja Artystyczna w składzie Pani Barbara Romańska – kierownik działu Etnografii Sądeckiego Parku Etnograficznego Pani Sylwia – pracownik działu Etnografii Sądeckiego Parku Etnograficznego oraz Pan Benedykt Kafel – pracownik Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, miała nie łatwe zadanie. Niemniej jednak uwzględniając sposób wykonania, wkład pracy, jej czasochłonność oraz precyzję i wartość artystyczną wyłoniła następujących zwycięzców:

GMINA KAMIONKA WIELKA:

  1. I MIEJSCE i nagrodę w postaci aparatu fotograficznego otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Mystkowie (opiekun p. Agnieszka Janus)
  2. II MIEJSCE i nagrodę w postaci albumu książkowego otrzymał Szymon Koziak (opiekun p. Beata Koziak).

GMINA GRYBÓW:

  1. I MIEJSCE i nagrodę w postaci aparatu fotograficznego otrzymała Weronika Szura
  2. II MIEJSCE i nagrody w postaci albumów książkowych otrzymali równorzędnie:
    1. a.     Zespół Regionalny ECHO JAWORZA z Ptaszkowej
    2. b.     Barbara Kmak.

GMINA CHEŁMIEC:

  1. I MIEJSCE i nagrodę w postaci aparatu fotograficznego otrzymała Stanisława Majda.
  2. II MIEJSCE i nagrodę w postaci albumów książkowych otrzymali równorzędnie:
    1. a.     Klub Seniora w Chomranicach
    2. b.     Gabriela Majda
    3. c.      Piotr Góra.

Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia i gadżety pamiątkowe LGD.

Organizatorzy, tj. LGD „KORONA SĄDECKA” serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom przeglądu a także: gminnym ośrodkom kultury z Chełmca z siedzibą w Klęczanach, z Grybowa oraz z Kamionki Wielkiej za organizację przeglądów w poszczególnych gminach, Kołom Gospodyń Wiejskich z Florynki, Mystkowa oraz z Klęczan za przygotowanie lokalnych przysmaków, Kapeli z Gminy Chełmiec za przygotowanie i zaprezentowanie tradycyjnego repertuaru a także Dyrekcji Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu za możliwość zorganizowania wydarzenia w tym jakże wymownym miejscu.

III Przegląd Palm Wielkanocnych obszaru LGD „KORONA SĄDECKA”  był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi IV Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

(materiały LGD Korona Sądecka, GOK w Kamionce Wielkiej)