23.11.2015 Przekazanie batuty
Treść
Muzyczna uczta na 105 lecie Orkiestry Dętej w Mystkowie
To był prawdziwy koncert: wspaniały repertuar, para zawodowych solistów i trzech gościnnych dyrygentów. W finale nastąpiło przekazanie kapelmistrzowskiej pałeczki. A wszystko to przy wypełnionej po brzegi Sali, z udziałem bardzo zacnych gości.
Obchody jubileuszu 105. lecia istnienia Orkiestry Dętej w Mystkowie rozpoczęły się w miejscowym kościele uroczystą Mszą świętą. W homilii ks. prałat Józef Głowa, nie szczędził pochwał pod adresem orkiestry, założonej przed 105 laty przez ks. Jana Jarzembińskiego i Jana Gieńca. Podkreślił też, czemu ma służyć jubileusz. Oprawę liturgiczną i muzyczną zabezpieczyli członkowie orkiestry – jubilatki.
Po paradnym przemarszu do Wiejskiego Domu Kultury nastąpiło przywitanie gości. Gromadnie zjawili się parlamentarzyści PiS, którzy dostali się do parlamentu z rekordowa ilością głosów w październikowych wyborach: senator Stanisław Kogut, posłowie Arkadiusz Mularczyk, Jan Duda, Józef Leśniak. Ponadto obecni byli: starosta nowosądecki Marek Pławiak, wójt gminy Kamionka Wielka Kazimierz Siedlarz i sekretarz gminy Krystyna Homoncik.
Następnie rozpoczął się jubileuszowy koncert orkiestry, prowadzony przez kapelmistrza Józefa Kalisza. W trakcie koncertu wystąpiła zaprzyjaźniona z mystkowskimi muzykami para solistów Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej Natalia Zabrzeska – i Wacław Wacławiak. Także gościnnie dyrygowali: płk Bernard Król, kpt Stefan Żuk oraz ppłk dr Stanisław Strączek. Na zakończenie koncertu, dotychczasowy kapelmistrz Józef Kalisz przekazał dalsze prowadzenie orkiestry swojemu następcy Mateuszowi Główczykowi.
Z podziękowaniami i gratulacjami dla dotychczasowego dyrygenta pośpieszyli obecni na sali senator, posłowie, starosta nowosądecki, wójt gminy Kamionka Wielka, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej, kierownik zespołu „Mystkowianie” oraz występujący gościnnie dyrygenci.
Wzruszony Józef Kalisz, wspominając długie lata swojej pracy z orkiestrą powiedział: To, że ta orkiestra działa do dziś, to przede wszystkim zasługa Boga i Mastki Boskiej Mystkowskiej.
Warto dodać, że Józef Kalisz przejął dyrygenturę z rąk swojego poprzednika Jana Koconia, podczas plenerowej imprezy Lato w Dolinie Kamionki w 1988 roku. W czasie jego 27 letniego przewodnictwa, mystkowska orkiestra zdobyła wiele znaczących sukcesów artystycznych, a zwłaszcza Grand Prix i Złotą Buławę na Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trabity” w okresie swoich setnych urodzin w 2010 roku. W tym samym festiwalu w 2014 i w 2015 roku orkiestra zdobyła I miejsce. Orkiestra systematycznie brała udział w imprezach kulturalnych, patriotycznych i uroczystościach kościelnych. Pierwszym dyrygentem orkiestry był miejscowy organista, dzisiaj przewodzi jej muzyk zawodowy z wojskowej orkiestry.
Całą, niezwykle barwną historię tej orkiestry przedstawia książka „100 lat Orkiestry Dętej z Mystkowa” w opracowaniu Antoniego Kiełbasy-Radeckiego i Kazimierza Ogorzałka.
Kazimierz Ogorzałek