Aktualności
Treść
Zespół Regionalny Mystkowianie prezentował się na scenach jubileuszowego XXX International Folklor Festival „Baltica” w Wilnie. Mystkowski taniec i śpiew zachwycił organizatorów oraz festiwalową publiczność, o czym świadczą kolejne zaproszenia na festiwale oraz pełne amfiteatry i hale koncertowe.
Od 3 do 10 lipca Zespół Regionalny Mystkowianie wziął udział w 30. International Folklor Festiwal „Baltica” w), organizowanym przez CIOFF w Wilnie na Litwie. Oprócz zespołu z Mystkowa zaprezentowały się również grupy folklorystyczne z Brazylii, Estonii, Grecji, Indii, Hiszpanii, Japonii, Korei Południowej, Litwy, Łotwy oraz Ukrainy.
Przez cały tydzień zespół prezentował piękno swojego folkloru na głównej scenie festiwalowej w Wilnie oraz w litewskiej miejscowości Rumszyszki. Mystkowianie swoimi występami zachwycali nie tylko na scenach, ale również na miejskich skwerach, parkach i deptakach.
Wielki podziw publiczności oraz organizatorów wzbudzali najstarsi członkowie grupy oraz bogactwo strojów. Podczas spotkania z Litewskim Ministrem Kultury zwrócono uwagę przede wszystkim na walory wokalne Zespołu.
Uwadze uczestników festiwalu nie uszło również tradycyjne jedzenie przywiezione z Mystkowa (chleb ze smalcem, kiszone ogórki, wiejska kiełbasa, piernik, kołacz), łącka śliwowica czy przygotowywana na miejscu tradycyjna potrawa Lachów Sądeckich: Brajka Dziadowska. Mystkowanie w festiwalowej wiosce zaprezentowali również bogactwo Gminy Kamionka Wielka, przedstawiali lokalne rękodzieło członków zespołu i firmy ETNOszafa.
Furorę zrobiły również lachowskie stroje, które swoim kolorytem i bogatym zdobnictwem wyróżniały się na tle pozostałych uczestniczących grup.
Zespół zaprezentował program lachowski z centralnej części regionu, który nie tylko był mocno oklaskiwany przez licznie zgromadzoną podczas festiwalu publiczność, ale także urzekł organizatorów litewskiego festiwalu.
Pięknym zwieńczeniem udziału w tym międzynarodowym święcie folkloru był wspólny występ ze wszystkim uczestnikami podczas Koncertu Galowego, a do historii Zespołu z pewnością przejdzie wycieczka po starej części Wilna, odwiedzenie Zamku w Trokach oraz wykonanie pieśni maryjnej przy Ostrej Bramie.