Aktualności

Treść

 

 W Gminnym Ośrodku Kultury w Kamionce Wielkiej zorganizowany został Gminny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych. Na konkurs napłynęło 34 szopki z terenu całej gminy Kamionka Wielka. Komisja oceniająca szopki w składzie: Magdalena Kroh i Benedykt Kafel przyznała:

 

W kategorii szopek współczesnych:

 

- dwa I miejsca  dla: Dawida Zaczyk (SP) i Bernardy Stolarskiej z Mystkowa,

 

- dwa II miejsca dla: Huberta Świguta i Gabrysi z Kubą Kruczek ze SP w Jamnicy,

 

- III miejsca nie przyznano.

 

Wyróżnienia otrzymują: Gabriela Kogut, Julia Sroka (SP w Mszalnicy), Rafał Rogoziński (WDK Mystków), Kacper i Bartosz Król oraz Natalia Kruczek (SP w Królowej Polskiej), Dominik Siedlarz (Świetlica w Boguszy), Maja i Milena Kocemba (SP nr 1) oraz Magdalena i Konrad Kogut (SP nr 2).

 

W kategorii szopek tradycyjnych:

 

- I miejsca nie przyznano,

 

- Trzy równorzędne II miejsca otrzymują: Zofia i Natalia Szmit (SP w Królowej Polskiej), KGW w Mystkowie oraz Wiktoria Poręba (SP w Jamnicy)

 

- cztery równorzędne III miejsca zdobyły: rodzina Kiełbasów z Kamionki Wielkiej, Joanna Górka (SP w Mszalnicy), Klaudia Kogut (SP w Mystkowie) oraz kółko plastyczne ze Świetlicy Wiejskiej w Mszalnicy.

 

Wyróżnienia przyznano dla Szymona Kłębczyk i Juliana z Wojtkiem Groń (SP w Królowej Polskiej), Patrycji Świerk i Zuzannie Basiaga (SP w Jamnicy) oraz dla Artura Głoda (Świetlica Wiejska w Boguszy.

 

Komisja artystyczna z zadowoleniem podkreśla, że w konkursie szopek wzięła udziała duża liczba osób, a poziom zaprezentowanych prac był dobry. W kategorii tradycyjnej - przy bardzo wyrównanym poziomie - zabrakło szopki wybitnej, co ma odzwierciedlenie w nieprzyznaniu pierwszej nagrody.
Po raz kolejny przypominamy, jak ma wyglądać szopka tradycyjna. W przeciwieństwie do szopek współczesnych, gdzie ważny jest zwłaszcza pomysł i estetyka, przy ocenie szopek w kategorii tradycyjnej zwracamy uwagę na materiały, z jakich są zrobione figurki, budynek szopki, otoczenie i ozdoby np. gwiazda (przede wszystkim drewno i słoma). Ważny też jest kształt budynku szopki, który w naszym regionie ukształtował się co najmniej przed wiekiem. Promowane są elementy wykonane własnoręcznie, a nie kupionych w sklepach.

 

Komisja składa serdeczne podziękowanie wszystkim uczestnikom konkursu, a także organizatorom imprezy.