Aktualności
Treść
Zwyczaj wystawiania przedstawień Męki Pańskiej, sięga średniowiecza. Ta forma dramatu scenicznego, prezentująca treści ewangeliczne, została przedstawiona w „Historyi o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” Mikołaja z Wilkowiecka. Początkowo przedstawienia odbywały się wyłącznie w kościołach jako obrzęd liturgiczny, z czasem jednak na tej podstawie - odpowiadając na potrzeby ludności – były wystawiane w teatrach, salach i w plenerze.
Grupa teatralna działająca przy Świetlicy Wiejskiej w Mszalnicy w Niedzielę Palmową wystawiła Misterium Męki Pańskiej. Scenariusz przedstawienia napisały: Edyta Kiełbasa (kierownik świetlicy) oraz Marta Witek i Sylwia Witkowska. Na scenie świetlicy w Mszalnicy, w ośmiu odsłonach, wystąpiło ponad trzydzieści aktorów. Przedstawienie połączyło młodzież z Mszalnicy, Mystkowa, Boguszy, Królowej Polskiej, Królowej Górnej, Cieniawy, Ptaszkowej i Mogilna. Młodzi sami się skrzyknęli i znaleźli czas na udział w przygotowaniu spektaklu, mimo, że każdy z nich albo się uczy (studiuje), albo pracuje.
Spektakl rozpoczęła scena tryumfalnego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, później poprzez modlitwę w Ogrodzie Oliwnym, pojmanie, sąd, drogę krzyżową – przedstawienie zakończyło się ukrzyżowaniem. Przedstawienie reżyserowała Edyta Kiełbasa.
W zgromadzonej po brzegi sali, widzowie mogli dogłębnie przeżyć teść pasyjnego dramatu i podziwiać ciekawie zestawione sceny Misterium Pasyjnego. Brawami kończącymi każdą scenę spektaklu, widzowie docenili kunszt młodych aktorów, oryginalne stroje, wspaniałe dekorację i ciekawą oprawę muzyczną. Na zakończenie wszyscy aktorzy i widzowie odśpiewali pieśń „Nie zdejmę krzyża z mojej ściany”.
Kazimierz Ogorzałek
Fot. Aneta Kiełbasa