Przejdź do treści
Banner projekt
skalnik
Mszalniczanie
Mystkowianie
orkistra1
Przejdź do stopki

27.08.2018 Brązowa Ciupaga dla "Mystkowian"

27.08.2018 Brązowa Ciupaga dla

Treść

 

Kończący się miesiąc na długo zostanie zapamiętany przez członków Zespołu Regionalnego Mystkowianie z Mystkowa. Debiutując na wyjątkowej, jubileuszowej 50 edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, Zespół został doceniony przez międzynarodowe jury Brązową Ciupagą. Co więcej, kilka dni wcześniej Mystkowianie zdobyli Główną Nagrodę węgierskiego Festiwalu Sárvári Nemzetközi Folklórnapok.

            Brązowa Ciupaga to z pewnością najcenniejsza nagroda w dotychczasowej działalności artystycznej Mystkowian. To trofeum prestiżowej i uznanej, nie tylko w kraju, ale i za granicą imprezy folklorystycznej. Na zakopiański konkurs Mystkowianie trafili dzięki swojemu udanemu występowi na  Festiwalu Górali Polskich  w Żywcu. Jak widać swoją eliminację doskonale wykorzystał, a prezentując tradycje Poniedziałku Wielkanocnego w Mystkowie oraz przyśpiewki i tańce Lachów Sądeckich z pogranicza lachowsko-pogórzańskiego zdobył uznanie jury i otrzymał brązową ciupagę zakopiańskiej imprezy, spośród 7 zespołów prezentujących folklor w formie tradycyjnej.

To nie jedyna festiwalowa nagroda dla Zespołu z Mystkowa. Mystkowianie otrzymali również Nagrodę Publiczności dla Najlepszego Zespołu Góralskiego Świata, a 17- letnia Dominika Szołdrowska otrzymała tytuł Najpiękniejszej Góralki Świata. W kategorii Najświarniejszy Góral znakomite III miejsce zdobył również Mystkowiok- Kamil Grybel.

Od 14 do 20 sierpnia Mystkowianie występowali na węgierskim festiwalu Sárvári Nemzetközi Folklórnapok. Wśród Zespołów z Hiszpanii, Francjii, Rumunii, Boliwii, Gruzjii, Węgier oraz Tajwanu to właśnie Zespół z Mystkowa okazał się być najlepszym, a organizatorzy postanowili mu przyznać Główną Nagrodę Festiwalu. Mystkowianie obok licznych występów, m.in.: w Sárvár, Mersevát, Zalaszentgrót, odpoczywali w SPA, plażowali nad Balatonem, oglądali węgierskie zamczyska oraz odwiedzali węgierskie winnice próbując lokalnych trunków.

Zespól Regionalny Mystkowianie powstał w 2014 roku. Działa przy Wiejskim Domu Kultury w Mystkowie pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej oraz Stowarzyszenia Mystkowianie. Kierownikiem zespołu jest Benedykt Poręba, choreografem Patryk Rutkowski. Próby odbywają się w każdy wtorek i czwartek o godzinie dwudziestej. 

125307