Przejdź do treści
Banner projekt
skalnik
Mszalniczanie
Mystkowianie
orkistra1
Przejdź do stopki

15.10.2018 Finał obchodów 100 lecia odzyskania niepodległości Polski

15.10.2018 Finał obchodów 100 lecia odzyskania niepodległości Polski

Treść

 

Tłumy mieszkańców gminy Kamionka Wielka uczestniczyły w uroczystościach z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Obecni byli żyjący jeszcze weterani walk o niepodległość Polski oraz ich potomkowie. Swoją obecność zaznaczyli harcerze i młodzież szkolna. Główne uroczystości odbyły się w kościele parafialnym w Kamionce Wielkiej, gdzie wszystkich witał ks. proboszcz dr Janusz Potok.

Przez cały 2018 rok w gminie Kamionka Wielka trwały wydarzenia dla upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Były to wydarzenia rocznicowe, organizowane przez instytucje i organizacje w różnych częściach gminy.  Finał obchodów przypadł na 10 listopada 2018 r.
W tym dniu na obelisku obok cmentarza wmurowana została tablica upamiętniająca patriotów, poległych w walce o wolność naszej Ojczyzny. Odsłonięcia tablicy dokonał wójt gminy Kazimierz Siedlarz oraz Marian Ryba – inspektor  Oddziałowego Biura Upamiętniania Walki i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Z inicjatywy IPN i dzięki jego finansowemu wsparciu poprzednia tablica, upamiętniająca ofiary faszyzmu została zastąpiona nową, na cześć wiernych synów tej ziemi, poległych w walce o wolność we wszystkich okresach, prowadzących do niepodległej Polski.  Poświęcenia tablicy dokonał biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Leszek Leszkiewicz.  
Następnie procesja z pocztami sztandarowymi, harcerzami, strażakami, władzami samorządowymi, duchowieństwem i licznie zgromadzonymi mieszkańcami przeszła do miejscowego kościoła na uroczystą Mszę św. koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. biskupa, w intencji Ojczyzny.
Ks. bp Leszkiewicz podczas wygłoszonej w kościele homilii trzykrotnie pytał zgromadzonych, czy kochają swoją Ojczyznę. Wierni za każdym razem odpowiadali: Tak!.

Te odpowiedzi są bardzo ważne – powiedział biskup – ponieważ my przejęliśmy wolną Polskę. Ona jest darem dla nas, który zawdzięczamy naszym przodkom. Teraz jest ważne, co my z tym darem zrobimy. Pamiętajmy, że brak zainteresowania losami Ojczyzny w przeszłości zrodził bolesne owoce.

Dalej biskup podkreślił, że działania na rzecz dobrego rozwoju Polski należy zacząć od własnego domu.

 – Jeśli Wasz dom i Wasza rodzina będzie rzeczywistością, do której chętnie wracacie, budowanie mocnej Polski będzie realne.

Traktujmy Ojczyznę jak własną matkę, a jeśli tak, to powinniśmy ja kochać i otoczyć szczególnym szacunkiem.

Po Mszy św. odbył się godzinny Koncert dla Niepodległej – prowadzony przez Katarzynę Popielę. Na początku przedstawiono montaż słowno – muzyczny, ukazujący rys historyczny, prowadzący do uzyskania niepodległej Polski, w wykonaniu uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kamionce Wielkiej. Program zatytułowany „Droga do niepodległości - Kalendarium” przygotowany został przez Beatę Filipowicz i Martę Jeziak. Wystąpili też laureaci Gminnego Konkursu Poezji i Piosenki Patriotycznej, który odbył się kilka dni wcześniej w Gminnym Ośrodku Kultury. Szczególnie podobał się występ zespołów wokalno-muzycznych z Królowej Górnej i Boguszy, przygotowanych przez Sławomira Siedlarza. Nastrój sprzed stu lat wprowadziła Orkiestra Dęta z Mystkowa w wiązance pieśni żołnierskich.  Koncert zakończył się śpiewem w wykonaniu Zespołu Regionalnego „Skalnik”.

Uroczystość zakończyło widowiskowe wypuszczenie przez harcerzy 100 balonów biało-czerwonych do nieba.

Warto się zatrzymać nad proroczymi słowami, które100 lat temu w księdze parafialnej w Kamionce Wielkiej napisał ówczesny proboszcz ks. Józef Koterbski:

-Rok 1918…Szczęśliwy roku! Będą Cię poeci świata opiewali, wielbiły narody, roku najszczęśliwszy dla nas Polaków!  

Dziś, po upływie wieku, możemy powiedzieć, że rok ten był i jest dla nas rzeczywiście szczęśliwy. Od niego rozpoczął się nowy okres w dziejach naszego Państwa i Narodu.
Otrzymaliśmy wolność, która – jak powie Jan Paweł II – jest nam dana i zadana.

Uroczystości w Kamionce Wielkiej były zrealizowane dzięki finansowemu wsparciu Gminy Kamionka Wielka i Gminnego Ośrodka Kultury oraz przy zaangażowaniu Parafii i Społeczności Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kamionce Wielkiej.

Kogo

Fot. Barbara Pogwizd

 

125306