Przejdź do treści
Banner projekt
skalnik
Mszalniczanie
Mystkowianie
orkistra1
Przejdź do stopki

PERUWIAŃSKA PRZYGODA MYSTKOWIAN

PERUWIAŃSKA PRZYGODA MYSTKOWIAN

Treść

Zespół Regionalny Mystkowianie przez trzy tygodnie prezentował lachowski folklor oraz Małopolskę na prestiżowym festiwalu w Limie nad Oceanem Spokojnym. Podczas XI Festival Internacional De Danzas Folkloricas y Fusiones Andinas SEMILLA FOLK 2023 Zespół z Mystkowa koncertował wspólnie z grupami z Meksyku, Kolumbii, Ekwadoru oraz Peru.

13 czerwca Zespół Regionalny Mystkowianie udał się w egzotyczną podróż do Peru. Droga trwała 3 dni, a członkowie Zespołu zwiedzili m.in. Londyn (Wielka Brytania), Miami (USA), Bogotę (Kolumbia), Panamę City (Panama), San Jose (Kostaryka) oraz Buenos Aires w Argentynie. Kilkadziesiąt godzin podróży z Krakowa oraz Katowic wynagrodziło serdeczne i gorące powitanie na lotnisku w Limie – było to pierwsze w historii powitanie zespołu z Europy na tym festiwalu.

Pierwsze dni Mystkowianie spędzili w Limie. Zwiedzali historyczne centrum stolicy Peru oraz przepiękną dzielnicę Miraflores położoną na klifach nad Oceanem Spokojnym. Następnie przyszedł czas na oficjalne spotkania oraz koncerty. Rozpoczęcie festiwalu miało miejsce w Ministerstwie Kultury Peru, gdzie nastąpiło powitanie oraz krótka prezentacja wszystkich delegacji. Następnego dnia Mystkowianie odwiedzili Ambasadę RP w Limie, gdzie wzięli udział w obchodach 100-rocznicy stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Peru. Spotkanie z Polonią oraz miłośnikami Polski w Peru było bardzo wzruszające, a wspólne rozmowy nie miały końca. Następnie odbyły się trzy największe koncerty festiwalu: pierwszy-inauguracyjny miał miejsce na głównym placu Villa Maria del Triumfo, kolejny miał miejsce w największej sali widowiskowej Ameryki Południowej – Gran Teatro Nacional oraz bajecznym, przepięknym Teatrze Miejskim w Limie. Wszystkie miejsca po brzegi wypełniała publiczność, która z wielkim entuzjazmem witała grupę z Polski, a „Viva Polonia” nie miała końca. Mystkowianie przeprowadzili również lekcję z tańców Lachów Sądeckich w Narodowej Szkole Tańca w Limie, a następnie zaprezentowali wiązankę tańców od Mystkowa. Warto zaznaczyć, że wydarzeniu towarzyszyła międzynarodowa konferencja naukowa, podczas której wykład na temat polskiej kultury ludowej wygłosił Patryk Rutkowski.

Następnie Zespół udał się w niesamowitą podróż w Andy – region Canta. Niezapomniane widoki na wysokości ponad 5250 m n.p.m., śnieżnobiałe szczyty, lazurowe laguny oraz alpaki przeniosły Zespół niemal w dawne czasy Inków. Wspaniała gościnność, lokalna kuchnia oraz trunek – pisco na długo pozostaną w pamięci Mystkowian. Lokalna społeczność bardzo serdecznie przyjęła grupę z Polski, dzieci w szkole nie opuszczały członków Zespołu na krok, a kolejki do zdjęć nie miały końca.

Podczas 10 dni festiwalowych Mystkowianie pokonali 10000 kilometrów odwiedzili Limę, Villa Maria del Triunfo oraz prowincję Canta. Zespół zatańczył 10 koncertów, wziął udział w 2 korowodach w ponad 120 kompletach strojów ludowych. Koncerty Mystkowian oklaskiwało kilkanaście tysięcy Peruwiańczyków. Kilka razy ich występy zakończyły się owacjami na stojąco, co na długo zostanie w pamięci uczestników wyjazdu.

Lima oraz Canta zszokowały egzotyką, wyjątkową gościnnością oraz niesamowitą zabawą z mieszkańcami podczas peruwiańskiej fiesty. Publiczność zachwycała się sądeckim krakowiakiem, bogactwem i różnorodnością strojów oraz lachowską muzyką. Każde miejsce urzekło Mystkowian serdecznością, o której nigdy nie zapomną.

Dyrektorem Zespołu oraz Festiwalu jest Percy Alejandro Vergara Mendivil, który zaprosił do Peru Zespół z Sądecczyzny. Ponad dwutygodniowe tournée zakończyło się wielkim sukcesem – zaprezentowany przez Zespół z Mystkowa program artystyczny, który ukazywał folklor Lachów Sądeckich z centralnej części regionu, pogranicza lachowsko-pogórzańskiego oraz Pogórzan, zawojował festiwal, czego dowodem były wiwatujące tłumy na koncertach, korowodach, rekomendacja od dyrektora festiwalu oraz zaproszenie na przyszłoroczne tournée w innych krajach Ameryki Południowej.

 

Partnerem Głównym udziału Zespołu Regionalnego Mystkowianie w w XI Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Semilla Folk” w Peru jest Małopolska, gospodarz III Igrzysk Europejskich – European Games Kraków-Małopolska 2023. Patronat Honorowy objęli: Ambasador RP w Limie Prof. Antonina Magdalena Śniadecka - Kotarska oraz Starosta Nowosądecki Marek Kwiatkowski.

Zespół od strony etnograficznej i choreograficznej przygotował Patryk Rutkowski. Kierownikiem Zespołu jest Benedykt Poręba oraz Kamil Wiatr.

Gdzie w tym roku będzie można zobaczyć Mystkowian?  Zespół Regionalny wystąpi jeszcze na festiwalach w Żywcu, w Grecji oraz na Słowacji. Mystkowianie zapraszają też w swoje szeregi nowych członków, szczególnie mężczyzn od 16 roku życia. Zespół z Mystkowa spotyka się na próbach w Domu Ludowym na Mystkowie w każdy piątek o godzinie 20:00.

                                                                                                                           /Kamil Wiatr/

Foto: Archiwum ZR Mystkowianie

143264