Przejdź do treści
Banner projekt
skalnik
Mszalniczanie
Mystkowianie
orkistra1
Przejdź do stopki

Mystkowianie w Grecji !

Mystkowianie w Grecji !

Treść

Od 9 do 6 września wzięliśmy udział w Folklore Festival „Dancing in Paralia” – Paralia (Grecja) podczas którego promowaliśmy Województwo Małopolskie oraz Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.
Organizatorem festiwalu był IFFOM (International Folklore Festival Ohrid Macedonia) a jego ideami są prezentacja zespołów z różnych zakątków świata, a przez to przybliżenie różnych kultur (pieśni, tańce, muzyka i stroje regionalne) oraz pielęgnowanie tradycji i rozwój komunikacji i dialogu między nimi.

W przepięknej scenerii morskiego miasteczka i Morza Egejskiego wzięliśmy udział w paradach oraz koncertach, podczas których zaprezentowaliśmy bogactwo kulturowe Małopolski.
Podczas festiwalu zaprezentowaliśmy się m.in obok zespołu z Rumunii.
Za nasze prezentacje otrzymaliśmy gromkie brawa od publiczności. Po występie otrzymaliśmy certyfikat od organizatora festiwalu, a wieczór festiwalowy zakończyliśmy wspólnym tańcem „sirtaki”.
Obok promocji naszego folkloru był również czas na odpoczynek oraz poznawanie uroków Riwiery Olimpijskiej. Mamy nadzieję, że nie był to nasz ostatni wyjazd do Grecji!

W ramach realizacji zadania:
– opracowaliśmy program prezentujący folklor Lachów Sądeckich z centralnej części regionu oraz z pogranicza lachowsko-pogórzańskiego oraz Rusnaków,
– zorganizowaliśmy wyjazdu i zaprezentowaliśmy program podczas International Folklore Festival „Dancing in Paralia” – Paralia (Grecja) w dniach 9-16 września 2023,
– promowaliśmy dziedzictwo niematerialne województwa małopolskiego ze szczególnym uwzględnieniem folkloru Lachów Sądeckich,
– nadaliśmy Województwu Małopolskiemu i Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ tytułu partnera przedsięwzięcia.

                                                                                               /Kamil Wiatr/

Foto: Archiwum ZR Mystkowianie

125280