Przejdź do treści
Banner projekt
skalnik
Mszalniczanie
Mystkowianie
orkistra1
Przejdź do stopki

Pół kopy lat minęło

Pół kopy lat minęło

Treść

Zespół Regionalny „Mszalniczanie”  świętował swoje 30 lecie istnienia. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym w Mystkowie, sprawowaną przez ks. Iwana Cabaja z udziałem całego zespołu w regionalnych strojach.

Następna część jubileuszu odbyła się w sali widowiskowej Świetlicy Wiejskiej w Mszalnicy.  Przybyłych gości powitali Czesław Majewski kierownik zespołu i Stanisław Kunicki choreograf i kierownik artystyczny. Przedstawili oni też wspólnie krótką historię zespołu, i był to dobry wstęp do koncertu jubileuszowego. Zespół przedstawił program, będący wiązanką najciekawszych tańców lachowskich, oryginalnych przyśpiewek; przeplatając popisy młodych tancerzy tańcami starostów.

Po koncercie z gratulacjami i życzeniami pośpieszyli przybyli goście. Złotym Krzyżem Zasługi po raz drugi został odznaczony Stanisław Kunicki; jeden z założycieli zespołu, przez długie lata kierownik grupy, a ostatnio kierownik artystyczny. To odznaczenie jak też Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i Dyplomy Ministra KiDN wręczył Wójt Gminy Kamionka Wielka Kazimierz Siedlarz. Nagrodę Starosty Nowosądeckiego i „Złote jabłka sądeckie” wręczył dr Ryszard Poradowski, Członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.
Swoją nagrodę wręczył zespołowi także Wójt Gminy Kamionka Wielka, natomiast Przewodniczący Rady Gminy Kamionka Wielka Zenon Kruczek i jego zastępca Piotr Witek udekorowali Stanisława Kunickiego odznaką „Zasłużony dla Gminy Kamionka Wielka”.
Nagrodę Dyrektora MCK Sokół w Nowym Sączu wręczyły: Zofia Skwarło, Jadwiga Adamczyk i Anna Turewicz. Nagrody i „Złote Serca Lachowskie” wręczył Jan Smoleń Prezes Stowarzyszenia Lachów Sądeckich. Kosz kwiatów i nagrody ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Kamionce Wielkiej wręczyli Anna Maśko i Kazimierz Ogorzałek. Z gratulacjami i życzeniami dla zespołu – jubilata pośpieszyli też przedstawiciele zespołów: Kowalnia, Nawojowiacy, Skalnik, Kamionczanki, Mały Skalnik, Mali Mszalniczanie.

Jubileusz zakończyła zabawa z udziałem członków zespołu (obecnych i byłych), władz, sponsorów i sympatyków zespołu.

Odznaczenia i nagrody wręczone podczas obchodów jubileuszu

 1. ZŁOTY KRZYŻ ZASŁUGI  po raz drugi dla Stanisława Kunickiego
2. Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla zespołu
3. Odznaczenie ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ  dla: Zofii Górki Krzysztofa Górki
4. Dyplom MKiDN dla: Ewy i Stanisława Kruczek oraz  Czesława Majewskiego
5. Odznaczenie „Złote jabłko sądeckie” dla:  Ireny Kunickiej, Stanisława Kunickiego, Czesława Majewskiego i Danuty Marszałek
6. Nagroda Starosty Nowosądeckiego dla zespołu
7. Nagroda Dyrektora MCK Sokół w Nowym Sączu Antoniego Malczaka dla zespołu
8. „Złote Serca Lachowskie” dla: Ewy i Stanisława Kruczek, Kazimierza Ogorzałka, Marii i Władysława Główczyk.
Ponadto nagrody rzeczowe od stowarzyszenia dla Stanisława Kunickiego oraz Agnieszki i Zygmunta Piecuch
9. Odznaczenie „Zasłużony dla Gminy Kamionka Wielka” dla Stanisława Kunickiego
10. Nagroda Wójta Gminy Kamionka Wielka dla zespołu
11. Kosz kwiatów i Nagroda Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej dla zespołu
12. Nagroda Dyrektora GOK dla:  Anny i Bogdana Jelito oraz Moniki Popieli

Warto wiedzieć

Zespół „Mszalniczanie” w swojej kolekcji posiada: Złotą i Srebrną Ciupagę MFZG w Zakopanem, Złote, Srebrne i Brązowe Serce Żywieckie (Festiwal Górali Polskich),I nagrodę z Ogólnopolskiego Przeglądu Dorobku Kulturalnego Wsi w Przytocznej, „Złotą Maskę” z Przepatrzowin Teatrów Regionalnych w Czarnym Dunajcu i wiele innych.

Dzięki Starostwu Powiatowemu w Nowym Sączu „Mszalniczanie” nagrali 2 płyty w ramach „Fonoteki sadeckiej”. O zespole i Stanisławie Kunickim został nagrany film dokumentalny przez TVP pt. Korzenie i ręce” w reż. Cezarego Wójcika

W 30 letniej historii zespół dał ponad 500 koncertów, występował na wielu festiwalach krajowych jak tez zagranicznych ( ośmiokrotnie w Danii, trzykrotnie na Węgrzech, dwukrotnie na Słowacji oraz  Niemczech).

 

Kogo

Foto: Marta Król

144502