Przejdź do treści
Banner projekt
skalnik
Mszalniczanie
Mystkowianie
orkistra1
Przejdź do stopki

26.03.2018 Misterium Paschalne

26.03.2018 Misterium Paschalne

Treść

 

Zwyczaj wystawiania przedstawień Męki Pańskiej, sięga średniowiecza. Ta forma dramatu scenicznego, prezentująca treści  ewangeliczne, została przedstawiona w „Historyi o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” Mikołaja z Wilkowiecka.  Początkowo przedstawienia odbywały się wyłącznie w kościołach jako obrzęd liturgiczny, z czasem jednak na tej podstawie - odpowiadając na potrzeby ludności – były wystawiane w teatrach, salach i w plenerze.

Grupa teatralna działająca przy Świetlicy Wiejskiej w Mszalnicy w Niedzielę Palmową wystawiła Misterium Męki Pańskiej. Scenariusz przedstawienia napisały: Edyta Kiełbasa (kierownik świetlicy) oraz Marta Witek i Sylwia Witkowska. Na scenie świetlicy w Mszalnicy, w ośmiu odsłonach, wystąpiło ponad trzydzieści aktorów. Przedstawienie połączyło młodzież z Mszalnicy, Mystkowa, Boguszy, Królowej Polskiej, Królowej Górnej, Cieniawy, Ptaszkowej i Mogilna. Młodzi sami się skrzyknęli i znaleźli czas na udział w przygotowaniu spektaklu, mimo, że każdy z nich albo się uczy (studiuje), albo pracuje.

Spektakl rozpoczęła scena tryumfalnego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, później poprzez modlitwę w Ogrodzie Oliwnym, pojmanie, sąd, drogę krzyżową – przedstawienie zakończyło się ukrzyżowaniem. Przedstawienie reżyserowała Edyta Kiełbasa.

W zgromadzonej po brzegi sali, widzowie mogli dogłębnie przeżyć teść pasyjnego dramatu i podziwiać ciekawie zestawione sceny Misterium Pasyjnego. Brawami kończącymi każdą scenę spektaklu, widzowie docenili kunszt młodych aktorów, oryginalne stroje, wspaniałe dekorację i ciekawą oprawę muzyczną. Na zakończenie wszyscy aktorzy i widzowie odśpiewali pieśń „Nie zdejmę krzyża z mojej ściany”.

Kazimierz Ogorzałek

Fot. Aneta Kiełbasa

125343