Przejdź do treści
Banner projekt
skalnik
Mszalniczanie
Mystkowianie
orkistra1
Przejdź do stopki

"Mali Mystkowianie"

Treść

Dziecięcy Zespół Folklorystyczny "Mali Mystkowianie"

Powstał w 1984 r. w Mystkowie koło Nowego Sącza. Liczy 50 członków wieku 4-12 lat. W swoich programach: "Jak my se zaśpiwomy", "To co nas ciesy, to zabawa, taniec i śpiew" zespół pokazuje spontaniczne zabawy dzieci połączone ze śpiewem i tańcami, prezentuje folklor własnego regionu. Dążeniem zespołu jest podtrzymanie tradycji ludowej. Kontynuując rodzimy folklor, dzieci stają się bardziej związane ze swoją miejscowością. Zespół posiada własną pięcioosobową młodzieżową kapelę, której członkowie przygrywają na skrzypcach, kontrabasie, klarnecie i trąbce. W czerwcu 1999 r. jako jeden z wielu zespołów witał papieża Jan Pawła II w Starym Sączu, a rok później delegacja zespołu była na specjalnej audiencji w Watykanie.
Od szeregu lat zespół występuje na różnych imprezach ubarwiając swoimi tańcami i śpiewem wiele wydarzeń na terenie gminy i na zewnątrz. Co roku "Mali Mystkowianie" biorą udział w różnych konkursach i przeglądach zdobywając wiele wyróżnień i nagród za śpiew i taniec. Oto niektóre z nich:

  • I Ogólnopolski Związkowy Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Błażejewku koło Poznania,
  • Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce,
  • IX Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych "Święto Dzieci Gór" w Nowym Sączu,
  • VIII Ogólnopolski Festiwal Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Gorzowie.
  • - Największym osiągnięciem było zajęcie II-go miejsca na I Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Błażejewku k/Poznania.

Chronologiczny wykaz instruktorów zespołu: Lidia serafin, Anna Łatka, Halina Pasionek, Maria Wasko, Beata Urban-Kicka, Jadwiga Gwóźdź,  Roman Goryca, Lidia Czechowska, Patryk Rutkowski, Aleksandra Pangan.

Zespół działa przy Wiejskim Domu Ludowym w Mystkowie. Kierownikiem zespołu jest Hanna Poręba,  a obecnym instruktorem.


Patronat nad zespołem
Gminny Ośrodek Kultury w Kamionce Wielkiej.
33-334 Kamionka Wielka
Kontakt: tel (0-18) 445-60-29
 
94838