Przejdź do treści
Banner projekt
skalnik
Mszalniczanie
Mystkowianie
orkistra1
Przejdź do stopki

Orkiestra Dęta z Mystkowa

Treść

Orkiestra Dęta w Mystkowie powstała w 1910 roku z inicjatywy ks. Jana Jarzębińskiego – ówczesnego proboszcza parafii Mystków i Jana Gieńca – mieszkańca wsi Mystków. Wydarzeniem, które bezpośrednio zainspirowało założycieli orkiestry do jej stworzenia w Mystkowie były uroczyste obchody 500-lecia bitwy pod Grunwaldem. W okresie międzywojennym orkiestra prowadziła ożywioną działalność. Przez wiele lat muzycy spotykali się na próbach w prywatnych domach z powodu braku odpowiedniej sali. W czasie II Wojny Światowej działalność zespołu ograniczona była do działalności konspiracyjnej, a członkowie potajemnie przechowywali instrumenty w swoich domach. W 1978 roku powstał Gminny Ośrodek Kultury w Kamionce Wielkiej i od tego czasu orkiestra działa pod jego patronatem. Współpraca z GOK zaowocowała otrzymaniem w latach 90-tych sali prób w Domu Ludowym w Mystkowie, gdzie próby odbywają się do dzisiaj.

Przez lata działalności stale poszerzał się repertuar Orkiestry, który w chwili obecnej obejmuje właściwie prawie wszystkie style muzyczne – muzykę kościelną, patriotyczną, klasyczną, standardy muzyki rozrywkowej, muzykę marszową… Dużą popularnością cieszą się koncerty tematyczne w wykonaniu orkiestry: rozrywkowe, patriotyczne, uwielbieniowe z muzyką religijną, koncerty kolęd.

Orkiestra z Mystkowa jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na festiwalach dla amatorskich orkiestr dętych. W swoim dorobku artyści z orkiestry mają już kilka krążków z muzyką marszową, rozrywkową, religijną oraz płytę z najpiękniejszymi polskimi kolędami. Muzycy uświetniają uroczystości kościelne oraz świeckie na terenie miejscowości, parafii, gminy, powiatu oraz miasta Nowego Sącza. Charakterystyczne umundurowanie oraz wysoki poziom artystyczny sprawiają, że orkiestra jest rozpoznawalna i dobrze przyjmowana wszędzie gdzie się pojawia. Jest kulturalną wizytówką nie tylko własnej miejscowości, ale i całej gminy Kamionka Wielka.

Obecnie zespół skupia ponad 40 muzyków w różnym wieku – dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów, których łączy wspólna pasja muzykowania, a ciężka praca na próbach owocuje nie tylko stałym podnoszeniem poziomu artystycznego, ale i przekłada się na kształtowanie właściwych postaw społecznych u swoich członków poprzez przekazywanie tradycji oraz wartości patriotycznych. Orkiestra Dęta z Mystkowa umiejętnie współdziała z wieloma orkiestrami przy organizacji wspólnych projektów muzycznych takich jak: nagrania płyt, projektowe koncerty. Członkowie orkiestry współpracują również w wielu ciekawych eventach artystycznych z najlepszymi wokalistami oraz artystami lokalnej sceny muzycznej.

Pełna historia powstania i działalności orkiestry dętej w latach 1910-2010 zawarta jest w książce "100 lat Orkiestry Dętej z Mystkowa" pod redakcją Antoniego Radeckiego i Kazimierza Ogorzałka.

 

Kapelmistrz/dyrygent orkiestry: Mateusz Główczyk – tel. 506-688-053

Prezes/kierownik orkiestry: Marian Jasiński – tel. 518-641-760

Patronat: Gminny Ośrodek Kultury w Kamionce Wielkiej

33-334 Kamionka Wielka

Kontakt: tel.18 445-60-29, 579 471 134

 

Orkiestra Dęta z Mystkowa w Internecie:

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCrZPSp-EDB4eNb5iUHY3RuQ

Facebook: https://www.facebook.com/OrkiestraDetaMystkow/

Strona www: www.orkiestra.mystkow.net

94849