Przejdź do treści
Banner projekt
skalnik
Mszalniczanie
Mystkowianie
orkistra1
Przejdź do stopki

"Mały Skalnik"

Treść

Dziecięcy Zespół Regionalny „ Mały Skalnik”

Zespół powstał w 1984 roku. Założycielem zespołu a zarazem kierownikiem została gorąca miłośniczka kultury ludowej pani Zofia Kociołek z Kamionki Wielkiej
Zespół ten przyjął swoją nazwę od najwyższego wzniesienia w okolicy Kamionki.
„Mały Skalnik” reprezentuje rejon etnograficzny „Lachów Sądeckich” położony u podnóża najdalej na północ wysuniętej części Karpat. Region Lachów Sądeckich należy do najbardziej atrakcyjnych kulturowo w Polsce, tak pod względem muzyki, śpiewu, tańca, zwyczajów, obrzędów a przede wszystkim bogatego stroju, który w dużym stopniu decyduje o efekcie scenicznym.
„Mały Skalnik” prezentuje folklor w formie autentycznej.
Początki działalności zespołu to zbieranie tekstów, melodii, nauki tańca, śpiewu oraz dziecięcych zabaw. Początkowo zespół kierowany przez Zofię Kociołek występował na uroczystościach organizowanych w środowisku, głównie przez GOK. Pierwsze środki na uszycie strojów zespół pozyskiwał z organizowanych przez kierownictwo zespołu dyskotek.
 Funkcję akompaniatora sprawuje od początku Józef Trojan.
W dniach 19-21 09. 1986 roku zespół po raz pierwszy wystąpił na uroczystościach związanych z 650 leciem Kamionki Wielkiej połączonych z VIII Latem w Dolinie Kamionki. Od tego czasu zespół systematycznie występował na wszystkich uroczystościach gminnych i kościelnych w Kamionce Wielkiej.
W czasie swojej wieloletniej działalności zespół wielokrotnie występował w ramach Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce, w „Łabowskiej jesieni” w Łabowej, w Szczawie, Siołkowej i in.
W 1993 roku zespół brał udział w II Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Święto Dzieci Gór” w Nowym Sączu, a partnerem małych tancerzy z Kamionki był rosyjski zespół z dalekiego Krasnodaru.
W roku następnym „Mały Skalnik” wyjechał na Międzynarodowy Festiwal „La Capelino” do Nicei (Francja), gdzie dzięki swoim żywiołowym tańcom i barwnym strojom był atrakcją festiwalu.
W 1997 roku zespół występował w koncercie charytatywnym dla powodzian w Domu Kultury Kolejarza w Nowym Sączu.
Kolejnym historycznym wydarzeniem zespołu był udział w Mszy Świętej Kanonizacyjnej Św. Kingi w Starym Sączu (19 czerwca 1999r), udział w późniejszym nagraniu płyty CD „Życzymy, życzymy” oraz udział zespołu w wizycie sądeckich zespołów w Watykanie.
W październiku 2001 roku dzięki Starostwu Powiatowemu w Nowym Sączu „Mały Skalnik” nagrał swoja płytę CD, pt „Hej Kamionko, Kamionko”.
W 2002 roku zespół brał udział w w powiataniu obrazu M. B. Częstochowskiej na Rynku w Nowym Saczu.
W 2011 roku "Mały Skalnik" brał udział w "Marszu dla życia i rodziny" w Nowym Sączu.
W 2013 roku zespół brał udział w Konkursie Kolęd i Pastorałek obszaru LGD Korona Sądecka.
Także z tego zespołu wywodziły się dziecięce grupy kolędnicze, które wielokrotnie otrzymywały nagrody na gminnych przeglądach kolędniczych i na przeglądach ponadgminnych.
Kilkakrotnie zespół wystawił "Jasełka"  prezentując je na terenie Kamionki Wielkiej (2006, 2012, 2013)
„Mały Skalnik” prowadziło wielu instruktorów (w tym także założycielka i kierowniczka zespołu Zofia Kociołek) a obecnie robi to Urszula Gocek.
W zespole tańczy już drugie pokolenie a wiele tancerzy z początku istnienia zespołu już pozakładało swoje rodziny. Przez pierwsze lata swojego istnienia zespołowi patronowała Firma "Konspol" z Nowego Sącza.
W grudniu 2014 roku "Mały Skalnik" obchodził jubileusz 30 - lecia istnienia.
Zespół działa przy Gminnym Osrodku Kultury w Kamionce Wielkiej.
 
Instruktorzy:
- 1989-1990 Jacek Klinowski
- 1991-1997 Edward Bocheński
- 1997-2003 Zofia Kociołek
- X.2003-IX.2004 Monika Bulińska
- 2005-2008 Renata Stojda
- IX.2008-III.2009 Zofia Kociołek
- 2009 -       Urszula Gocek
94865